Unofficial results from the Island County Elections Department: https://www.islandcountywa.gov/Auditor/Elections/Pages/Election-Results-Homepage.aspx
Skagit County: November 2, 2021 General Election Alert:
A data processing error caused the Skagit Port Commissioner District 3 race to be left off of ballots for voters in precinct 114 (Cascade). 186 voters were impacted, all with Marblemount addresses. If you may be an impacted voter, please call 360-416-1702.
Unofficial Results from the Skagit County Elections Department: https://results.vote.wa.gov/results/20211102/skagit/
Unofficial results from the Snohomish County Elections Department: https://snohomishcountywa.gov/DocumentCenter/View/85075
Island County Winner in Bold
Position | Name | Notes |
Langley City Council - 1 | Harolynne Bobis | Endorsed by 10th LD Democrats |
Langley City Council - 1 | Kay Kenneweg | |
Langley City Council - 5 | Gail Flemming (write-in) | Endorsed by 10th LD Democrats |
Langley City Council - 5 | Tony L. Gill | |
OH City Council - 4 | Dan Evans | |
OH City Council - 4 | Fe Mischo | |
OH City Council - 5 | Shane Hoffmire | Endorsed by 10th LD Democrats |
OH City Council - 5 | Joel Servatius | |
OH City Council - 7 | Andy Plumlee | |
OH City Council - 7 | Bryan Stucky | |
Public Hospital Dist. Pos.1 | Kurt S. Blakenship | |
Public Hospital Dist. Pos.1 | James D. Golder | |
Oak Harbor Schools Pos 4 | Jessica Thompson | |
Oak Harbor Schools Pos 4 | John L Diamond | |
Oak Harbor Schools Pos 5 | Jason Uemoto | |
Oak Harbor Schools Pos 5 | Eric Mann | |
Coupeville Schools Pos 2 | Paul Rempa | |
Coupeville Schools Pos 2 | Nancy Conard | |
Coupeville Schools Pos 5 | Ward J. Sparacio | |
Coupeville Schools Pos 5 | Morgan White | |
S. Whidbey Schools Pos 2 | Dawn Tarantino | |
S. Whidbey Schools Pos 2 | Andrea Downs | Endorsed by 10th LD Democrats |
S. Whidbey Schools Pos 4 | Farrah Manning Davis | |
S. Whidbey Schools Pos 4 | Marnie Jackson | Endorsed by 10th LD Democrats |
S. Whidbey Schools Pos 5 | Ann M. Johnson | |
S. Whidbey Schools Pos 5 | Bree Kramer-Nelson | |
S. Whidbey Fire EMS | Savannah Erickson | Endorsed by 10th LD Democrats |
Stan-Cam Schools Dist. 1 | Albert Schreiber | |
Stan-Cam Schools Dist. 1 | Gary Forslund | |
Stan-Cam Schools Dist. 2 | Charlotte Murry | |
Stan-Cam Schools Dist. 2 | Tracy Abuhl | |
Skagit County | ||
La Conner Council Pos 2 | John William Leaver | |
La Conner Council Pos 2 | Ivan Carlson | |
La Conner Council Pos 3 | Bill Stokes | |
La Conner Council Pos 3 | Rick Dole | |
La Conner Council Pos 4 | MaryLee Chamberlain | |
La Conner Council Pos 4 | Glen S. Johnson | |
Mt. Vernon Council at large | Richard Brocksmith | Endorsed by 10th LD Democrats |
Mt. Vernon Council at large | Larry M. Carpenter | |
Mt. Vernon Ward 1 Pos 1 | Juan Morales | Endorsed by 10th LD Democrats |
Mt. Vernon Ward 1 Pos 1 | Navor Tercero | |
Mt. Vernon Ward 1Pos 2 | Iris Carias | Endorsed by 10th LD Democrats |
Mt. Vernon Ward 1Pos 2 | Daniel Downs | |
Mt. Vernon Ward 2 Pos 2 | Gary Molenaar | |
Mt. Vernon Ward 2 Pos 2 | Garrett Martin | |
Mt. Vernon Ward 3 Pos 2 | Melissa Beaton | |
Mt. Vernon Ward 3 Pos 2 | Christopher L. Sadler | |
City of Stanwood Pos 1 | Rob Johnson | Endorsed by 10th LD Democrats |
City of Stanwood Pos 1 | Dan Gaumond | |
City of Stanwood Pos 2 | Marcus Metz | |
City of Stanwood Pos 2 | Andreena Bergman | |
City of Stanwood Pos 3 | Darren Robb | |
City of Stanwood Pos 3 | Larry A. Sather | Endorsed by 10th LD Democrats |
City of Stanwood Pos 7 | Judy Williams | |
City of Stanwood Pos 7 | Tim Schmitt | |
Snohomish County | ||
Snohomish Co. Council Pos 1 | Nicole Ng-A-Qui | Endorsed by 10th LD Democrats |
Snohomish Co. Council Pos 1 | Nate Nehring | |
Snohomish Co. Council Pos 5 | Brandy Donaghy | Endorsed by 10th LD Democrats |